Dowiedz Się Jak Uprawiać Czosnek

W ubiegłym roku pod koniec sezonu rolniczego, otrzymaliśmy od innego rolnika kilka cebulek czosnku. Zamiast spożywania czosnku, zdecydowaliśmy się posadzić je w ziemi pod koniec października. W ten sposób rozpoczął się nasz pierwszy eksperyment uprawy czosnku.

1st

Były to twardołodygowe w centrum otoczone przez jeden lub dwa rzędy ząbków. Jeśli jest czosnek twardołodygowy to czy jest miękkołodygowy? Tak jest I nazywa sie niestrzałkującym (miękkołodygowym) z miękkim trzonem w środku głowy czosnku.

Zaczęliśmy nasz eksperyment uprawy czosneku poprzez umieszczenie pojedynczych ząbków w ziemi. Po umieszczeniu ostatniego ząbka czosnku w glebie, przykryliliśmy naszą super mini eksperymentalną plantacje ściółką 🙂

DSC_0342

Każda główka czosnku produkuje kwitnące łodygi na początku lata. Tak naprawdę nie wygląda to jednak jak typowy kwiat ale można je wyciąć i używać do sałatek lub innego gotowania gdyż smakuje dokładnie tak jak czosnek.

Posadziliśmy czosnek pierwszy raz, więc kiedy czosnek I jego łodygi dojrzewały i wygladąły na gotowe zaczęliśmy się niecierpliwić do rozpoczęcia jego zbiorów 🙂 W poszukiwaniu odpowiedzi przeczytaliśmy kilka książek i jedena z nich mówi że czosnek jest gotowy do zbiorów gdy około trzy czwarte liści jest już żółtych.

DSC_010 garlic scapes

Dojrzałe główki powinny być owinięte w skórki które oddzielają poszczególne ząbki. Pamiętaj, aby zachować część zbiorów i przechować je do sadzenia w następnym sezonie czosnkowym.

Natychmiast po zebraniu czosnku zawiesiliśmy nasz ekologiczny czosnek pod drzewem aby wysechł i stwardniał (wiemy jednak, że nie jest to najlepsze miejsce do suszenia ale dopóki nie będzie własnej stodoły, wykorzystujemy to co praktyczne 🙂 Utwardzanie pozwala uciec wilgoci i przygotowuje roślinę do długotrwałego przechowywania.

DSC_0027

Uwielbiamy czosnek i dowiedzieliśmy się jak wiele korzyści może dostarczyć jego spożywanie. Ekologiczny czosnek może pomóc w leczeniu wielu dolegliwości, a przede wszystkim jest jedynym ziołem, które można uzyskać przez cały rok bez względu na klimat.

  • Czosnek jest używany na całym świecie w celu zapobiegania i leczenia infekcji.
  • Czosnek nie tylko zabija zarazki ale także wzmacnia i aktywuje układ odpornościowy organizmu.
  • Czosnek jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania – zabija szeroką gamę bakterii
  • Czosnek pomaga w chorobie sercowo-naczyniowej (obniża krew i obniża ciśnienie krwi

DSC_0116 to lubie

Jest jednak wiele osób, których układ trawienny nie toleruje czosnku dlatego:

  • Weź tylko niewielką ilość – pół ząbka czosnku dziennie a przyniesie to długoterminowe korzyści
  • Weź surowy czosnek z sokiem z marchwi – aby zmniejszyć objawy podrażnienia żołądka (zmieszaj czosnek z sokiem z marchwi i odstaw na 4-6 godzin przed spożyciem
  • Spróbuj ugotowny zamiast surowego czosnku, czosnek zachowa swoje właściwości rozrzedzania krwi nawet po ugotowaniu; jednak jego działanie antybiotyczne zostanie utracone.
  • Jedz czosnek tylko krótki okres czasu, dla niektórych czosnek jest zbyt mocny, jeśli konsumowany przez dluższy czas.

DSC_0190

Ważne, aby wiedzieć

Kiedy czosnek jest zbierany przez rolników i jest gotowy do transport sprzedaje się go w postaci bulw bez opakowania. Jednak, aby zachować czosnek, stosowane są chemikalia do dezynfekcji czosnku co czyni go toksycznym w kiedy konsumowany.

Upewnij się, że kupujesz tylko czosnek ekologiczny jeśli to możliwe aby zapewnić sobie jego naturalną formę i wolną od pestycydów. Kupowanie produktów ekologicznych pomaga również chronić środowisko.

 

—————————————————————————————————————-

Source: Barbara W. Ellis , The veggie gardener’s answer book

Paul Bergner, The Healing Power of Garlic, The enlightened Person’s Guide to Nature’s Most Versatile Medicinal Plant

Emmanuel Christy Jeyaseelan, Antibacterial Activity of Medicinal Plants

Peter McClusky, Ontario Garlic- The Story From Farm to Festival.

Reklamy

Autor: VITOLDUS

Organic Vegetables Urban Farmer - Grower - Gardener

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s