Zrębki Drzewne Ich Zalety I Zastosowanie

Co to jest mulcz? Ściółka jest warstwą ochronną rozłożoną na ziemi w celu ochrony gleby i korzeni roślin przed niepożądanymi warunkami.

DSC_0403

Jako mulcz można użyć następujących materiałów organicznych

– słoma

– siano (należy jednak upewnić się, że trawa została odcięta przed powstaniem nasion trawy)

– trociny są produktem ubocznym lub produktem odpadowym z operacji obróbki drewna, takich jak piłowanie, frezowanie, struganie, wiercenie i szlifowanie

– mech torfowy – nie tylko jako mulcz, ale i bardzo popularny ulepszacz gleby, pomaga glebie piaszczystej utrzymywać wilgoć, a gleby gliniaste rozluźnia i lepiej drenuje. Ma naturalnie niskie pH około 4,0, co czyni go doskonałą zmianą gleby dla roślin kwaśnych lub silnie alkalicznych.

– ścinki trawy – z miejsc, w których nie stosowano herbicydu

– rozdrobniona kora, zmielone kolby kukurydzy, łuski orzechów ziemnych, łuski ryżu, odpady trzciny cukrowej, łuski słonecznika, łuski nasion bawełny, łupiny kakao, igły sosnowe.

DSC_0405

Niektóre nieekologiczne ściółki obejmują

– plastik (polietylen) – nieprzezroczysty czarny – najbardziej skuteczny materiał nieorganiczny – zapobiega dostaniu się promieni słonecznych do chwastów (wyraźne nie jest zalecane, ponieważ przezroczysty polietylen umożliwia wzrost chwastów pod nim)

– zarówno przezroczysty jak i czarny polietylen pomagają zachować wilgoć w glebie;

– tkanina polipropylenowa do głuszenia chwastów – ta przepuszcza wodę ale chwasty są stłumione

– Mulcz z tworzywa sztucznego w podczerwieni – umożliwiają przenikanie światła w podczerwieni w kolorze niebiesko-zielonym lub brązowym.

DSC_0423

Jakie są zalety mulczu:

 Jednym z najważniejszych powodów mulczowania jest zwalczanie chwastów. Mulcz pomaga w oszczędzaniu wody, ponieważ spowalnia parowanie i pomaga zaoszczedzić pracy przy tłumieniu chwastów.

 Mulczowanie utrzymuje stałą temperaturę gleby – z reguły chwasty organiczne utrzymują glebę w chłodzie; do podgrzania gleby można zastosować przezroczyste i czarne plastikowe ściółki. Pomaga także zmniejszyć liczbę owadów – Czipsy cedrowe mają odpychać owady.

 Ponadto, większość ekologicznej ściółki pomaga ograniczyć wypłukiwanie składników pokarmowych i odpływ wody. Wiele ściółek, takich jak zrębki, rozdrobniona kora lub pokruszony kamień, tworzy przyjemny i schludny wygląd ogrodu i może pomóc w utrzymaniu jadalnej części warzyw w czystych, zwłaszcza owocujących warzywach.

 

 

Reklamy

Autor: DANUTA

Organic Vegetables Farmer - Grower

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s