Poznaj Ekologicznego Rolnika – AUDREY

Wywiad z Audrey – Organicznym rolnikiem i hodowcą w McVean Farm w Brampton, Onario, Kanada. Audrey, była działaczka społeczna, zaczęła zbierać doświadczenie w organicznej hodowli 6 lat temu, kiedy zdecydowała się nie przedłużać umowy jako pracownik socjalny, a zamiast tego rozpoczęła przygodę z organicznym gospodarstwem.

DSC_0429

Danuta: Wcześniej próbowałaś jakiś organicznych warzyw?

Audrey: Naprawdę nie mogłam sobie pozwolić, żeby jeść wiele organicznych produktów, ale jeśli tylko mogłam, wybierałam te organiczne.

Danuta: Co sprawiło, że zaczęłaś zajmować się organicznym uprawianiem roślin?

Audrey: Myślałam, że jeśli je zacznę uprawiać, będę to robić we właściwy sposób. Pochodzę z rolniczej rodziny. Moja matka była organicznym rolnikiem i uprawiała zdrowe, organiczne warzywa. Stamtąd skąd pochodzę (Jamajka) nie ma innej możliwości hodowli: tylko organiczna. Dawniej ludzie nie wiedzieli, czym jest opryskiwanie roślin.

DSC_0435 (2)

Danuta: Co się stało sześć lat temu, kiedy zdecydowałaś się podążyć nową drogą, czyli zacząć przygodę z organicznymi uprawami?

Audrey: Zanim sama rozpoczęłam hodowlę roślin, zawsze działałam w społeczności ogrodniczej, byłam zaangażowana w nią, a nawet zdobyłam nagrodę Green Award. Miałam umowę o pracę dla miasta, a kiedy wygasła, zdecydowałam, że zrobię coś dla siebie i zacznę hodowlę organiczną, podążę za swoją pasją.

Danuta: Więc ten właściwy moment przyszedł i zdecydowałaś, że nadszedł „twój czas” na podążanie za pasją?

Audrey: Tak, i to po trzech innych ścieżkach kariery.

DSC_0446 (2)

Danuta: Które organiczne warzywa, owoce, zioła lubisz jeść?

Audrey: Moim ulubionym warzywem jest kapusta. Pewien jej rodzaj podawania, ten staromodny. Natomiast lubię też uprawiać rośliny z całego świata, tak by lokalnym ludziom dostarczać międzynarodowe warzywa czy owoce, jak np. OKRA.

Danuta: Co sadzisz w tym roku?

Audrey: Sadzę wszystkie sklepowe warzywa, ponieważ chodzę do sklepu. Sadzę typowe warzywa. Typowe to wszystkie te, które każdy ma we własnej lodówce przez cały czas, takie jak cebulę, czosnek, ziemniaki, sałatki, jarmuż itd.

DSC_0441 (2)

Danuta: Z jakim wyzwaniom musisz się mierzyć jako organiczny hodowca?

Audrey: Po pierwsze z takimi jak wszyscy: zwierzęta, insekty, pogoda czy chwasty.

Danuta: Jak sobie radzisz z tymi wyzwaniami?

Audrey: Jeśli uprawiasz organicznie, musisz działać według zasad bio-ochrony. Na przykład, zauważyłam, że stonki jadły moje ziemniaki, więc nie wyrwałam chwastów dokoła ziemniaków. Czasami chwasty są dobrą rzeczą, ponieważ stonka nie lubią ostu; nie lubią tego przeskakiwać.

Podobnie rzecz ma się z kukurydzą, dowiedziałem się, że lepiej nie wyrywać chwastów wokół kukurydzy. Jeśli zostawiam oset, szopy go unikają, bo może ich ukłuć. Więc czasami chwasty mogą być twoim przyjacielem.

DSC_0434 (2)

Danuta: Och, to wspaniale, ponieważ wszyscy skarżą się na szopy jedzące ich kukurydzę.

Audrey: Słuchaj, rdzenni Indianie sadzili kukurydzę w czymś co nazywali „trzema siostrami”. Trzy siostry to kabaczek, fasola i kukurydza. Sadzisz kukurydzę pośrodku, a kabaczek i cukinię na zewnątrz; liście cukinii są trochę kujące. Szopy są czułe, nie lubią, gdy coś je kłuje.

Więc kukurydzę umieszczasz w środku, tak by szopy musiały przejść przez cukinię żeby dojść do kukurydzy i jest bardzo niewygodne dla nich, więc zazwyczaj się poddają. To jest właśnie część bio- ochrony.

Ta różnorodność pomaga szkodnikom, a czasem, gdy na początku wiosny sadzimy czosnek na grochu, króliki nie szaleją tak, z powodu zapachu czosnku.

DSC_0291

Danuta: Chciałabyś coś jeszcze dodać?

Audrey: Kolejne wyzwanie, to to, że czasem jesteś jak rybak na morzu: pogoda jest co roku wyzwaniem i nigdy nie wiesz, co dostaniesz. W ostatnim roku mieliśmy okres suszy, a w tym roku mamy za dużo deszczu. Ciężko znaleźć równowagę, a później, na końcu, wszystko prowadza się do tego, że to konsumenci przejmują stratę, ponieważ jakoś i tak sobie z tym poradzicie, a właśnie w taki sposób robią to duże firmy.

Danuta: Jak możesz poradzić sobie z tym wyzwaniem?

Audrey: Nie możesz! To jest Matka Natura; musisz znaleźć równowagę.

Danuta: Zamiast sprzeciwiać się naturze, spróbuj się z nią pogodzić…tak?

Audrey: Na pewno, i musisz podejmować ryzyko, żeby prowadzić gospodarstwo rolne.

Danuta: Jakie porady dałabyś początkującym, ekologicznym rolnikom/hodowcom?

Audrey: Nie róbcie tego dla pieniędzy! Rób to z miłości, rób to z pasji, ponieważ jeśli będziesz robić to dla pieniędzy, przemyśl to najpierw, chyba że zamierzasz uprawiać zboża wysoko profitowe. Polegniesz jeśli będziesz to robił tylko i wyłącznie dla pieniędzy.

Nie rób tego, co robią inni, znajdź swoją niszę. Jeśli znajdziesz swoją niszę, odniesiesz sukces i sukces nie zawsze oznacza pieniądze, czasem chodzi o to, że ludzie przychodzą do ciebie, ufają Ci i wspierają cię.

Jeśli pójdziesz na rynek, to jest krótki sezon w Kanadzie, każdy znajdzie to samo. Musisz się wyróżniać, musisz sprawić, żeby klient chciał do ciebie przyjść. Jest krótki sezon i nie ma zbyt wielu rzeczy, które moglibyśmy uprawiać, więc wszystko pojawia się w tym samym czasie, chyba że masz taką szklarnię jak ja. Mam tę przewagę na początku i na końcu sezonu.

W każdym razie znowu musisz znaleźć swoją niszę. Musisz albo zrobić to inaczej, albo zaoferować różnorodność, której nikt inny nie ma, lub po prostu wyróżnić się bardziej, lub zwyczajnie stać się sam bardziej zróżnicowanym. Druga strona medalu tego ciężkiego chleba, jakim się zajmujemy, to po prostu specjalizacja się w jednej rzeczy. Rób jedną rzecz, ale naprawdę rób ją dobrze.

Danuta: Innymi słowy, chciałbyś zasugerować nie uprawiania wielu rzeczy, tylko radzisz specjalizować się w kilku warzywach?

Audrey: Nisza i podstawowe warzywa, ponieważ każdy ich potrzebuje. Moją specjalnością są kwiaty. To dlatego, że je kocham i one też mnie kochają.

Reklamy

Autor: DANUTA

Organic Vegetables Farmer - Grower

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s