Poznaj Ekologicznego Rolnika – KATE HAMILTON

Wywiad z Kate Hamilton – rolnikiem organicznym, założycielką Green Peas Organic organizacji non-profit, która uprawia działki rolne w McVean Farm w Brampton, w prowincji Ontario, w Kanadzie. Misją Green Peas Organic jest zwiększenie lokalnej, sąsiedzkiej produkcji żywności ekologicznej, budowanie potencjału na kapitale społecznym, szukanie możliwości ekonomicznych oraz radości i korzyści płynących z zajmowania się uprawą warzyw.

DSC_0691

Danuta: Czy chciałabyś może coś dodać to powyższego opisu Twojej osoby?

Kate: Pociągają mnie ryzykowne wyzwania 🙂

Na początku lat 70. współpracowałam z kanadyjskimi pisarzami i wydawcami, w czasie, kiedy niektórzy bibliotekarze nie wiedzieli, że mamy ponad 100 żyjących kanadyjskich pisarzy. Na początku lat 80-tych zmieniłam swoją działalność usługową na pracę przy komputerze, w czasie gdy stanowił on dość egzotyczny obiekt, wymagało to zrozumienia 0s i 1s, a drukarka kosztowała 5000 dolarów.

DSC_0670

Pod koniec lat 80-tych pracowałam z SGML – standardem typu pointy-bracket, który powstał dziesięć lat później dla HTML i XML poprzez rozdzielenie treści, struktury semantycznej i formatu na trzy warstwy. W latach 90. byłam konsultantką, sprawdzałam, czy program działa w rzeczywistości, a przede wszystkim wciąż pisałam, wyjątkowo pracowałam też w służbie zdrowia.

Na początku XXI wieku, wraz z ponownym pojawieniem się świadomości ograniczenia związanego z dużymi sieciami, rynek rolny zaczął się bardzo rozwijać. (Moim zdaniem duże sieci mają zasadnicze znaczenie dla naszego stylu życia, ale nie są one uniwersalne: są pewne pola, gdzie małe i lokalne sieci lepiej sobie radzą).

DSC_0660

Teraz te rozbieżne wątki połączyły się tak, jakbym to wszystko zaplanowała. Czy życie nie jest tajemnicze?

Danuta: Jak długo uprawiasz organiczne warzywa?

Kate: Od 2002 roku, 15 lat, z kilkoma krótkimi przerwami.

Danuta: Co sprawiło, że zajęłaś się uprawianiem organicznych warzyw?

Kate: Początkowo było to tylko ćwiczenie – jak się pewnie domyślasz, dobrze się spisałam! Miałam na uwadze również jakość mojego pożywienia. Przez kilka lat mieszkałam z dala od „mojego” miasta jako konsultant IT z długimi, a czasem stresującymi dniami.

DSC_0664

Wiedziałem, że nie prowadzę zdrowego trybu życia, potrzebowałem czegoś, co sprawi, że będę aktywna i bardziej zaangażuję się, szukałam czegoś więcej niż zajęcia w siłowni. I musiałem też jeść lepiej. Znalazłam duże wspólne działki w odległości zaledwie pół mili od siebie: nawet dziecko zauważyłoby, jak wszystko składa się w jedną całość.

W 2009 roku program FarmStart, inkubator upraw organicznych dla rolników, stopniowo sprawił, że zaczęłam się angażować. Nie była to tak radykalna zmiana, jak ktoś mógłby pomyśleć.

Jak większość ludzi, mam gospodarstwo od dwóch pokoleń – ojciec mojego ojca był rolnikiem uprawiającym pszenicę w Manitoba, i przez pierwsze dwadzieścia lat mojego życia nasza rodzina spędzała pół roku w dość wiejskim zakątku Ontario, z cotygodniowymi wizytami u „pani jajko” i „pani pie”, zarówno wdowy trzymające się swoich gospodarstw poprzez wynajem pól i uprawiania tego, na co mogą sobie pozwolić.

DSC_0657

I’ve never had pies as good as Jenny Lashley’s were. And close friends of my mother helped establish the remarkable Dexter cattle in Canada in the 1980s.

Danuta: Co uprawiasz w tym roku?

Jestem zachwycona odmianami mniej popularnymi i dziedziczonymi????, które zazwyczaj są pomijane w handlu. Często mają doskonałą wartości odżywcze. Zakotwiczają mnie w czasie, miejscu i społeczności, łącząc mnie z siecią indywidualnych hodowców, którzy opracowali lokalne odmiany. Wymagają zarządzania na małą skalę, co oddala mnie od procesów przemysłowych i anonimowej komercjalizacji.

Są fantastycznie zróżnicowane. I zawsze jest o nich coś do nauczenia! Historyk żywności William Woys Weaver http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/gardening-withheheloom-varieties-zmaz08aszgoe Przewodnik ogrodnika w sadzeniu, oszczędzaniu nasion i historii kultury jest skarbnicą.

W tym roku uprawiam:

groszek z Calvert i  Margaret McKee (?)

– rzepę Noir de Pardailhan

buraka liściowego (boćwina) Blonde de Lyon  (kwaśny, soczysty i pozbawiony ciężkiego smaku buraka, jaki ma wiele gatunków)

– kozieradki (piękna zieleń)

paryską marchew rynkową (mała i okrągła, idealna na lunch),

–  żółta rzodkiewka  i żółte buraki ( buraki żółte są miękkie i słodkie),

– kilka gatunków fasoli szparagowej, seler z czerwoną zupą

I (jeśli słońce jest wystarczające):

– czerwoną okrę i molokhiye, zieleń lubianą przez naszą syryjską społeczność.

Danuta: Które warzywa/owoc lubisz jeść lub uprawiać?

Kate: Uwielbiam angażować się w sprawy, które zainteresują ludzi! W ciągu roku wyhodowałam kilkanaście odmian słodkiej papryki, z których żadna nie była papryką dzwonkową. Czerwona okra w tym roku jest dla przyjaciela, który tęskni za piklowaną okrą z dzieciństwa.

Mam pasję do zimowego miksu – jest to fantastyczna różnorodność suchego grochu, suchej fasoli i dynia piżmowej, które rzadko lub nigdy nie widzimy na półkach sklepowych. Zazwyczaj nasiona są dostępne tylko w małych ilościach, więc muszę wyrosnąć na zewnątrz w ciągu kilku lat. Do jedzenia – na świecie nie zjesz niczego takiego jak zielony groszek! (June Peas)
Danuta: Inne myśli, którymi chcesz się z nami podzielić?

Kate: Wierzę, że najlepsze życie ludzkie nie jest prowadzone w ekstremalnych warunkach – miejskie vs wiejskie, konsumenckie vs producent, praca biurowa vs praca fizyczna, nauka vs technika – ale poprzez ich łączenie. Kilku filozofów już o tym myślało…

Poświęcę się teraz społeczności Green Peas Organic [http://greenpeasorganic. com/] na pięknej Claireville Conservation Area TRCA w Brampton, ON, wspierając ludzi, którzy eksperymentują z przywracaniem równowagi tym czynnikom w swoim życiu. Uprawa warzyw ekologicznych to nie jedyny sposób, w jaki mieszkańcy miast mogą być producentami – ale to jedyny sposób, który jest bardzo satysfakcjonujący.
Dziękuję

Więcej informacji na temat Green Peas Organic można znaleźć na stronie greenpeasorganic.com

Reklamy

Autor: DANUTA

Organic Vegetables Farmer - Grower

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s